poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Lawenda

Bardzo lubię czytać książki. Lektura książek zebranych w kolaż spowodowała u mnie chęć stworzenia czegoś z lawendy.
Szczególnie polecam - "Niech się spełnią marzenia" (B. O Neal). Opowieść o przyjaźni czterech blogerek kulinarnych, ich życiowych historiach i międzypokoleniowej przyjaźni. Książka pełna dobrej energii, zachęciła mnie do stworzenia własnego bloga.


Kolejne lawendowe inspiracje

6 zastosowań lawendy w domu:

1. Lawenda do kąpieli

2 łyżki suszonej lawendy zalej litrem wrzącej wody. Przykryj, poczekaj pół godziny i wlej do napuszczonej do wanny wody. Weź kąpiel, która cię orzeźwi i odstresuje. Lawenda działa także odkażająco.

2. Aromatyzowane oleje i octy

2–3 gałązki suszonej lawendy dodaj do półlitrowej butelki z octem lub olejem. Dodawaj do sałatek.

3. Przyprawa do pieczeni, sałatek, ryb

Do tego celu lepsze od kwiatów są liście lawendy - suszone i świeże. Stosuj je jednak z umiarem, bo mają bardzo wyrazisty smak. Warto wiedzieć, że lawenda jest jednym ze składników mieszanki ziół prowansalskich.

4. Odstraszacz do moli

Włóż trochę suchych gałązek lawendy do woreczka uszytego z rzadko tkanej cienkiej bawełny lub lnu i umieść go miedzy swetrami lub powieś między wieszakami w szafie. Mole nie cierpią tego zapachu.

5. Zapach do mieszkania i bielizny

Takie same woreczki jak te przeciw molom, możesz włożyć do bieliźniarki i zawiesić w kilku miejscach w mieszkaniu. Suszona lawenda może być również składnikiem tzw. potpourri, czyli mieszanki rożnych pachnących kwiatów i ziół, które układa się w dekoracyjnym naczyniu i stawia np. na komodzie, aby pachniały.

6. Lawenda jako lek

Łyżkę suszonych kwiatów zalej 1,5 szklanki wrzątku, pozostaw pod przykryciem na 15 minut. Pij dwa razy dziennie, gdy czujesz się zestresowana lub masz wzdęcia. Tym naparem można także odkażać gardło.
źródło: polki.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz